Close

Šnekový, odstředivý, ruční a nebo dvouhřídelový odšťavňovač?

Odšťavňovač Kuvings C9500

Jak vybrat správný odšťavňovač?

Nevíte si rady, jaký odšťavňovač vybrat? Podívejte se na náš výběr 10 nejlepších odšťavňovačů v roce 2017 a nebo čtěte dále. Na trhu existuje několik typů odšťavňovačů - šnekové, odstředivé, dvouhřídelové, ruční, mechanické odšťavňovače a pak různé citrusovače a lisy. Jaký je mezi nimi rozdíl a který odšťavňovač tedy zvolit? Pojďme se podívat na ty nejběžnější z nich.

Druhy odšťavňovačů

 1. Šnekové odšťavňovačeOdšťavňovač Kuvings C9500

  Šnekové odšťavňovače jsou nejuniverzálnější ze všech druhů odšťavňovačů a hodí se tak na odšťavňování téměř jakéhokoliv ovoce a zeleniny. Oproti odstředivým odšťavňovačům pracují pomaleji v nízkých otáčkách (obvykle 70-120 ot/min), ale naproti tomu mají vyšší výtěžnost šťávy a šťáva je více kvalitní, méně oxiduje a tím pádem i déle vydrží v lednici. Kvůli pomalému způsobu odšťavňování jsou daleko tišší než odstředivé odšťavňovače. Jejich nevýhodou je menší plnící otvor, takže musíte ovoce a zeleninu předem nakrájet na menší kousky, aby je mohl šnek vtáhnout. V této kategorii vyniká např. Kuvings C9500.

 2. Odstředivé odšťavňovačeOdstředivý odšťavňovač Catler JE 4011

  Odstředivé odšťavňovače vynikají především vysokým výkonem (i více než 1 000 wattů) a velkou rychlostí odšťavňování a jsou tak vhodné hlavně pro odšťavňování nenáročných plodin jako je mrkev, jablka nebo třeba červená řepa. Díky vysokým otáčkám s nimi rychle zpracujete i větší množství šťávy, i když ve šťávě bude více pěny. Velká rychlost odšťavňování způsobuje i to, že šťáva není tak kvalitní jako u pomalejšího způsobu odšťavňování, rychleji oxiduje a je určena spíše pro okamžitou spotřebu. Naproti tomu je u nich daleko jednodušší čištění, což určitě ocení mnozí z vás, a také to, že většinou mají velký plnící otvor a nemusíte tak předem ovoce a zeleninu krájet na menší kousky. Jeden z nejlepších odstředivých odšťavňovačů je např. Catler JE4011.

 3. Mechanické/ruční odšťavňovačeMechanický odšťavňovač Blaumann BL 1247

  Jedná se o ruční typy odšťavňovačů, při kterých musíte ručně točit kličkou, aby vytékala šťáva. Jsou vhodné pro odšťavňování menšího množství převážně zelených bylinek, bobulovin a listové zeleniny. Nevýhodou u nich je právě mechanické odšťavňování, které není vhodné na větší kusy ovoce, vylisování trvá déle než u elektrických přístrojů a také to může být občas dřina:) Výhodou mechanických odšťavňovačů je díky pomalému lisování vysoká kvalita šťávy (podobně jako u šnekových odšťavňovačů) a také menší velikost přístroje, který bývá vhodný i na cesty. Hodí se pro lidi, kteří odšťavňují jenom příležitostně a nepotřebují vyrábět litry šťávy. Jako příklad můžeme uvést Blaumann BL 1247.

 4. Dvouhřídelové odšťavňovačeDvouhřídelový odšťavňovač Green Star Elite

  Dalším typem jsou dvouhřídelové odšťavňovače, kdy se hřídele otáčí proti sobě a tím se pomalu lisuje šťáva. Jsou vhodné převážně pro listovou zeleninu, běžné ovoce a kořenovou zeleninu, složitěji s nimi odšťavníte např. měkké, moučné ovoce. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, složitější čištění a nutnost vyvinout sílu při pěchování zejména tvrdšího ovoce. Výhodou je naopak zřejmě nejvyšší výtěžnost šťávy ze všech typů odšťavňovačů a čistota šťávy. Nám se velmi osvědčil Tribest Green Star Elite.

Jaký odšťavňovač je tedy pro mě vhodný?

 • Pokud budete odšťavňovat jen příležitostně (několikrát týdně) a hledáte tedy dobrý poměr cena/výkon a co nejjednodušší čištění přístroje, zvolte některý z odstředivých odšťavňovačů.
 • Hledáte-li co největší kvalitu šťávy a nemáte problém si na ní počkat, šnekový nebo dvouhřídelový odšťavňovač je ta správná volba pro vás.
 • Pokud budete odšťavňovat opravdu často a chcete dělat šťávu ve velkém množství (třeba pro celou rodinu), zvolte odstředivý odšťavňovač kvůli tomu, že dokáže vyrobit rychle velké množství šťávy.
 • Jestli chcete odšťavnit čas od času převážně listovou zeleninu a nebo bobule, vyberte si ruční/mechanický odšťavňovač.

Stále nevíte, který odšťavňovač je pro vás ten pravý? Nevadí, podívejte se do našeho výběru 10 nejlepších odšťavňovačů roku 2017 a nechte se inspirovat.

4
Diskuze ke článku

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KatkaValeriánkaEvikaMaloušek Recent comment authors
nejnovějších nejstarších nejvíce hlasů
Maloušek
Guest
Maloušek

Já mám tedy výbornou zkušenost s odšťavňovačem Kuvings C9500: https://www.zdraveschuti.cz/Kuvings-C9500. Už ho mám nějakou dobu a jsem moc spokojená. A to není první, co mám. Fakt je nejlepší si připlatit a koupit šnekový. Pokud chcete, aby vám dlouho vydržel.

Evika
Guest
Evika

Souhlasím, že šnekový je nejlepší. Ono je otázka, jak často odšťavňujete. Já tedy skoro denně hlavně kvůli dětem, takže taky mám Kuvings. Ale pokud odšťavňujete jen párkrát za půl roku, tak bude stačit levnější a méně výkonnější.

Valeriánka
Guest
Valeriánka

Je spousty druhů mixérů. Všeobecně nejlepší jsou šnekové. I mechanický mám, ten se hodí spíš na rybíz. A je to s ním dost náročné 😀

Katka
Guest
Katka

Já se letos se smoothie rozjela, můžete prosím doporučit podle vás ten nej odšťavňovač do 5 000 Kč? Katka