Close

Šnekový, odstředivý, ruční a nebo dvouhřídelový odšťavňovač?

Odšťavňovač Kuvings C9500

Jak vybrat správný odšťavňovač?

Nevíte si rady, jaký odšťavňovač vybrat? Podívejte se na náš výběr 10 nejlepších odšťavňovačů v roce 2017 a nebo čtěte dále. Na trhu existuje několik typů odšťavňovačů - šnekové, odstředivé, dvouhřídelové, ruční, mechanické odšťavňovače a pak různé citrusovače a lisy. Jaký je mezi nimi rozdíl a který odšťavňovač tedy zvolit? Pojďme se podívat na ty nejběžnější z nich.

Druhy odšťavňovačů

 1. Šnekové odšťavňovačeOdšťavňovač Kuvings C9500

  Šnekové odšťavňovače jsou nejuniverzálnější ze všech druhů odšťavňovačů a hodí se tak na odšťavňování téměř jakéhokoliv ovoce a zeleniny. Oproti odstředivým odšťavňovačům pracují pomaleji v nízkých otáčkách (obvykle 70-120 ot/min), ale naproti tomu mají vyšší výtěžnost šťávy a šťáva je více kvalitní, méně oxiduje a tím pádem i déle vydrží v lednici. Kvůli pomalému způsobu odšťavňování jsou daleko tišší než odstředivé odšťavňovače. Jejich nevýhodou je menší plnící otvor, takže musíte ovoce a zeleninu předem nakrájet na menší kousky, aby je mohl šnek vtáhnout. V této kategorii vyniká např. Kuvings C9500.

 2. Odstředivé odšťavňovačeOdstředivý odšťavňovač Catler JE 4011

  Odstředivé odšťavňovače vynikají především vysokým výkonem (i více než 1 000 wattů) a velkou rychlostí odšťavňování a jsou tak vhodné hlavně pro odšťavňování nenáročných plodin jako je mrkev, jablka nebo třeba červená řepa. Díky vysokým otáčkám s nimi rychle zpracujete i větší množství šťávy, i když ve šťávě bude více pěny. Velká rychlost odšťavňování způsobuje i to, že šťáva není tak kvalitní jako u pomalejšího způsobu odšťavňování, rychleji oxiduje a je určena spíše pro okamžitou spotřebu. Naproti tomu je u nich daleko jednodušší čištění, což určitě ocení mnozí z vás, a také to, že většinou mají velký plnící otvor a nemusíte tak předem ovoce a zeleninu krájet na menší kousky. Jeden z nejlepších odstředivých odšťavňovačů je např. Catler JE4011.

 3. Mechanické/ruční odšťavňovačeMechanický odšťavňovač Blaumann BL 1247

  Jedná se o ruční typy odšťavňovačů, při kterých musíte ručně točit kličkou, aby vytékala šťáva. Jsou vhodné pro odšťavňování menšího množství převážně zelených bylinek, bobulovin a listové zeleniny. Nevýhodou u nich je právě mechanické odšťavňování, které není vhodné na větší kusy ovoce, vylisování trvá déle než u elektrických přístrojů a také to může být občas dřina:) Výhodou mechanických odšťavňovačů je díky pomalému lisování vysoká kvalita šťávy (podobně jako u šnekových odšťavňovačů) a také menší velikost přístroje, který bývá vhodný i na cesty. Hodí se pro lidi, kteří odšťavňují jenom příležitostně a nepotřebují vyrábět litry šťávy. Jako příklad můžeme uvést Blaumann BL 1247.

 4. Dvouhřídelové odšťavňovačeDvouhřídelový odšťavňovač Green Star Elite

  Dalším typem jsou dvouhřídelové odšťavňovače, kdy se hřídele otáčí proti sobě a tím se pomalu lisuje šťáva. Jsou vhodné převážně pro listovou zeleninu, běžné ovoce a kořenovou zeleninu, složitěji s nimi odšťavníte např. měkké, moučné ovoce. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, složitější čištění a nutnost vyvinout sílu při pěchování zejména tvrdšího ovoce. Výhodou je naopak zřejmě nejvyšší výtěžnost šťávy ze všech typů odšťavňovačů a čistota šťávy. Nám se velmi osvědčil Tribest Green Star Elite.

Jaký odšťavňovač je tedy pro mě vhodný?

 • Pokud budete odšťavňovat jen příležitostně (několikrát týdně) a hledáte tedy dobrý poměr cena/výkon a co nejjednodušší čištění přístroje, zvolte některý z odstředivých odšťavňovačů.
 • Hledáte-li co největší kvalitu šťávy a nemáte problém si na ní počkat, šnekový nebo dvouhřídelový odšťavňovač je ta správná volba pro vás.
 • Pokud budete odšťavňovat opravdu často a chcete dělat šťávu ve velkém množství (třeba pro celou rodinu), zvolte odstředivý odšťavňovač kvůli tomu, že dokáže vyrobit rychle velké množství šťávy.
 • Jestli chcete odšťavnit čas od času převážně listovou zeleninu a nebo bobule, vyberte si ruční/mechanický odšťavňovač.

Stále nevíte, který odšťavňovač je pro vás ten pravý? Nevadí, podívejte se do našeho výběru 10 nejlepších odšťavňovačů roku 2017 a nechte se inspirovat.

Diskuze ke článku

1 Komentář ke článku "Šnekový, odstředivý, ruční a nebo dvouhřídelový odšťavňovač?"

avatar
Seřadit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
Maloušek
Guest

Já mám tedy výbornou zkušenost s odšťavňovačem Kuvings C9500: https://www.zdraveschuti.cz/Kuvings-C9500. Už ho mám nějakou dobu a jsem moc spokojená. A to není první, co mám. Fakt je nejlepší si připlatit a koupit šnekový. Pokud chcete, aby vám dlouho vydržel.

wpDiscuz